DMSO to środek całkowicie naturalny. Powstaje z drewna w procesie produkcji papieru, a w pierwotnej postaci występuje w niektórych produktach spożywanych codziennie takich, jak kawa, herbata, mleko, czy w ulubionych warzywach Polaków - w pomidorach. Jednak stężenie jego jest zbyt małe, aby poczuć zbawienne właściwości. A warto się im przyjrzeć, bo właściwe stosowanie może przynieść ulgę w bólach oraz znacznie poprawić jakość życia. Poznaj bliżej DMSO i jego trzy główne zastosowania.
DMSO - jeden z najlepiej przebadanych związków
Dimetylosulfotlenek (DMSO) jest związkiem siarki odkrytym w 1866 roku w Niemczech. Nieco zapomniany na blisko 100 lat wzbudził ponowne zainteresowanie w połowie XX wieku. W latach 60-tych prowadzono intensywne badania - związek testowano m.in. na więźniach. Wyniki wykazały brak działań niepożądanych. Nie dochodziło nawet do uszkodzeń wyjątkowo wrażliwych spojówek oka.
DMSO - działanie
Dimetylosulfotlenek ma silne działanie przeciwzapalne.
Szybko się wchłania i przyspiesza absorpcję wszystkich związków, z którymi ma styczność. Pomaga w transporcie krwi do uszkodzonych komórek, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran.
Wysusza, co wykorzystywane jest przy leczeniu ran, oparzeń oraz odmrożeń.
Obecnie DMSO dostępny jest jako:
-
żel do stosowania miejscowego
-
krem
-
skoncentrowana forma płynna przeznaczona do spożywania doustnie po rozcieńczeniu
Ewentualne działania niepożądane
DMSO może w szczególnych sytuacjach wywoływać skutki uboczne, jednak są one tak nieznaczne, że w większości przypadków nie wpływają na szerokie spektrum korzyści, jakie płyną z jego stosowania. Wśród działań niepożądanych mogą wystąpić:
-
zaczerwienie skóry w miejscu aplikacji (w przypadku stosowania żeli i kremów)
-
reakcje alergiczne, dlatego ważne jest przeprowadzenie testu na niewielkim fragmencie
-
zawroty głowy
-
nudności,
-
biegunka
-
zaparcia
-
zapach czosnku, który nabiera skóra po długim przyjmowaniu lub aplikacji.
Jednak przy odpowiednim stosowaniu, zgodnie z zaleceniami, które w przypadku DMSO ustalane są indywidualnie, skutki te występują niezwykle rzadko.
Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym formom stosowania DMSO. Może okaże się też idealną propozycją dla Ciebie.
Zastosowanie nr 1: DMSO - naturalna walka z zapaleniem stawów
Badania nad wykorzystaniem DMSO w reumatoidalnym zapaleniu stawów prowadzone były już w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Związek testowano nie tylko na zwierzętach, ale też na ludziach, a wyniki dowiodły, że pomaga w walce z bólem i zwyrodnieniami.
DMSO - jak walczy z chorobami stawów
Dzięki swojemu szybkiemu wchłanianiu niemal natychmiast łagodzi ból.
Ponadto dociera do samego źródła problemu - stanu zapalnego, który skutecznie likwiduje. Może hamować rozwój choroby, a nawet doprowadzić do jej cofnięcia.
Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że rozszerza naczynia krwionośne oraz rozrzedza krew, która łatwiej dociera do stawów. Tym samym dostarcza związków odżywczych, przyspieszając ich odnowę i zwalczanie choroby.
Właściwości DMSO wykorzystywane są nie tylko w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, ale też w artrozie, która polega na bolesnej degradacji stawów i która uznawana jest przez współczesną medycynę za nieuleczalną. DMSO jako źródło alternatywnego leczenia może być jedynym skutecznym lekiem.
DMSO - jak stosować
W leczeniu stosuje się środki przeznaczone do wcierania w skórę - w postaci żelu lub kremu. Należy jednak uważać, gdyż obecnie dostępne są produkty o zróżnicowanej zawartości tego składnika od 10% do nawet 90%. Przyjmuje się, że przy chorobach tego typu wystarczy 25% stężenie DMSO.
Należy też pamiętać, że ułatwia on wchłanianie innych związków, pierwiastków i leków. Dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie umyć fragment skóry, a także ręce, aby zmniejszyć liczbę naturalnych zanieczyszczeń.
Zastosowanie nr 2: DMSO - na oparzenia i rany
Już dawno medycyna - nie tylko alternatywna - wykorzystywała go w tym celu. W tym przypadku cenne są jego właściwości wysuszające, które sprzyjają gojeniu się wszelkich ran.
Znaczenie ma także jego działanie przeciwbólowe , które w stanach głębokich oparzeń jest bezcenne.
Aplikacja zewnętrzna dobierana jest indywidualnie i powinna zostać skonsultowana z lekarzem lub farmaceutą.
Zastosowanie nr 3: DMSO - w walce o piękną cerę
Jako naturalny środek przeciwzapalny wykorzystywany jest do walki z egzemą, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i zmianami alergicznymi. Można smarować zmienione miejsca nawet czystym DMSO bez jego rozcieńczania. Niemal natychmiast odczuwana jest zmniejszenie swędzenia oraz bólu w przypadku alergii.
Wykorzystywany jest także do walki z opryszczką. W tym wypadku zaleca się jednak rozcieńczenie roztworu wodą ze względu na wrażliwą skórę wokół ust i na samych ustach.
DMSO - inne zastosowania
To związek o szerokim spektrum działania. Jest dopuszczony jako lek na receptę w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza (tylko w formie dopęcherzowej). Stosuje się go również jako środek przeciwzapalny na przeziębienia, a także w zapobieganiu i leczeniu:
-
cukrzycy
-
miażdżycy
-
chorób oczu (zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk plamki żółtej)
Ciągle trwają badania nad skutecznością DMSO w chorobach nowotworowych oraz nerwowych typu stwardnienie rozsiane. Na razie nie ma wiarygodnych przesłanek, dlatego w tych przypadkach nie należy stosować DMSO jako alternatywnego leku.
Jednak i bez tego zastosowanie tego naturalnego związku siarki jest wszechstronne, a skutki uboczne niewielkie w stosunku do korzyści. Można przypuszczać, że wraz z kolejnymi badaniami i dokumentacją jego zastosowanie będzie rosło w kolejnych latach.