Żywi kość, goi kość – czyli żywokost lekarski. Jest stosowany w medycynie od wieków, głównie przy problemach z tkanką kostną – skutecznie wspiera leczenie chorób kręgosłupa, stawu biodrowego, kolan, bóle reumatyczne, rwę kulszową.
Pomaga przy złamaniach, zwichnięciach i stłuczeniach. Jest niezastąpiony w stanach zapalnych ścięgien i zakrzepowym zapaleniu żył.
Silnie rozgrzewa.
Zawiera między innymi alantoinę, która pobudza tkanki do regeneracji, garbniki, substancje śluzowe, polifenole, auksyny – hormon, który łatwo tworzy nową tkankę i szybko leczy rany.
Dimetylosulfotlenek – organiczny związek chemiczny z grupy sulfotlenków.
DMSO ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kolejnym zastosowaniem DMSO są trudno gojące się rany i odleżyny.
Bez barwników, bez cukru, bez GMO, bez konserwantów, chronić przed światłem, produkt rolnictwa ekologicznego, przechowywać w lodówce.
Bez barwników, bez cukru, bez GMO, bez jodu, bez kazeiny, bez konserwantów, bez laktozy, bezalkoholowy, bezglutenowy, chronić przed światłem, czysty (bez dodatków), przechowywać w lodówce, wegański, wegetariański
Nosi też inne nazwy takie jak rydz, rydzyk, lennica czy ryżyk. W przeszłości występowała w stanie naturalnym na terenie Syberii. Do Polski trafiła w XV wieku i jest uprawiana również obecnie lecz na niewielką skalę. Jeszcze w XIX wieku w Polsce był uznawany za typowy kwiat polny. Występuje w dwóch formach - ozimej i jarej.
Nasiona zawierają dużo, bo około 30% tłuszczu.
Choć smakowo ustępuje olejom rzepakowemu i słonecznikowemu, to jednak ze względu na swe prozdrowotne właściwości jest olejem poszukiwanym.
Olej zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminę A, E i witaminy z grupy B, lecytynę oraz wiele cennych mikroelementów.
Olej z krokosza (szafranowy) jest doskonałym nośnikiem witaminy D, który wyróżnia się wieloma właściwościami.
Pozyskiwany jest z nasion rośliny botanicznej znanej jako Carthamus tinctoriu.
W składzie oleju z krokosza najwięcej można znaleźć kwasu linolowego, który niezbędnym składnikiem diety, gdyż nie jest syntezowany przez organizm. Badania sugerują, że olej szafranowy może przynosić pewne korzyści zdrowotne, szczególnie w przypadku poziomu cukru we krwi, cholesterolu i stanów zapalnych skóry. Może mieć pewne korzyści zdrowotne, gdy ludzie używają go w diecie i na skórze.
Żywi kość, goi kość – czyli żywokost lekarski. Jest stosowany w medycynie od wieków, głównie przy problemach z tkanką kostną – skutecznie wspiera leczenie chorób kręgosłupa, stawu biodrowego, kolan, bóle reumatyczne, rwę kulszową.
Pomaga przy złamaniach, zwichnięciach i stłuczeniach. Jest niezastąpiony w stanach zapalnych ścięgien i zakrzepowym zapaleniu żył.
Silnie rozgrzewa, a związki czynne przechodzą głęboko. Zawiera między innymi alantoinę, która pobudza tkanki do regeneracji, garbniki, substancje śluzowe, polifenole, auksyny – hormon, który łatwo tworzy nową tkankę i szybko leczy rany.
Mąka konopna powstaje ze zmielonych ziaren konopi siewnych.
Nie zawiera glutenu, za to sporo białka i składników mineralnych. Może stanowić dodatek do wypieków i gotowania.
Lekko orzechowy aromat wzbogaca smak wielu dań, a spora wartość energetyczna sprawia, że potrawy z nią przygotowane są pożywne i sycące. To jednak nie jedyne zalety tego produktu.
Maka powstaje ze zmielonych ziaren konopi, więc zachowuje wszystkie prozdrowotne właściwości tej rośliny.
Len dla zdrowia i urody.
Jego nasiona (tzw. siemię lniane) są niczym dobrze zaopatrzona apteka.
Len nie tylko przeciwdziała zaparciom i wspomaga odchudzanie. Związki śluzowe zawarte w nasionach lnu powlekają błony śluzowe żołądka, łagodząc wrzody. Poznaj inne właściwości lecznicze oleju lnianego i zastosowanie lnu w kosmetyce. Dla zielarzy surowcem są nasiona lnu, drobne i lśniące, zwane siemieniem lnianym. Zawierają związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne (m.in. askorbinowy), enzymy, sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza). Przede wszystkim jednak są zasobne w olej, który zawiera glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego, linolowego), nieco mniej glicerydów kwasów nasyconych oraz fitosterole i witaminę E.